Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Datalogger Çeşitleri

Datalogger yani veri kaydediciler, belli bir süre içinde oluşan verileri üzerinde yer alan sensörler sayesinde kaydederek depolayan ihtiyaç duyulan durumlarda bu kayıtların raporlanmasını sağlayan elektronik cihazlardır. Hioki, Extech gibi markalar tarafından farklı özelliklerle tasarlanan dataloggerlardan satın almak için bu kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Datalogger Nasıl Çalışır?

Datalogger cihazları kullanım alanlarına göre farklı çalışma özelliklerine sahiptir. Ürünlerin ortak özellikleri ise sabit beslemeli ya da içerisinde bulunan pil ile çalışmasıdır. Sürekli kayıt yapabilen dataloggerlar olduğu gibi belli bir zaman aralıklarında ölçüm yapan modeller de oldukça popülerdir. Genel olarak dataloggerın üzerlerinde yer alan sensörler ile ölçüm işlemi gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra harici sensörlü dataloggerlar da bulunmaktadır.

Sıcaklık Datalogger olarak da bilinen sıcaklık kaydedici cihazlar, belli bir süre boyunca sıcaklığı bağımsız olarak kaydeden taşınabilir ölçüm cihazlarıdır. Dijital veriler kaydedildikten sonra PDF ve TXT gibi formatlarda alınma imkanı sunar. Aynı zamanda görüntülenebilir ve değerlendirilebilir olan veriler sayesinde sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşılır. Sıcaklık dataloggerlar, soğuk zincirlerdeki gönderileri izlemek ve çeşitli saha koşullarından sıcaklık kayıtlarını toplamak için birçok alanda tercih edilen ürünlerdir.

Sensörleri aracılığı ile sıcaklık, nem, basınç, debi, darbe, ışık gibi kayıtlar alınan veriler cihazların hafızasına ölçümün yapıldığı tarih de kaydedilir.

Dataloggerların hafızasına alınan bu veriler cihazın modeline bağlı olarak bir analiz programı ya da datalogger içinde kaydedilmiş bir PDF, TXT gibi veri dosyası açılarak incelenebilir.

Günümüz teknolojileri portatif dataloggerlar ile alınan değerlerin cihaz içerisindeki PDF dosyasına otomatik olarak kaydedilmesine imkan tanır. Böylece kayıt dosyalarını incelemek için harici bir datalogger analiz yazılımı kullanımı da ortadan kalkar.

Datalogger Ne İşe Yarar?

Dataloggerlar, kayıt koşullarına göre istenen süre boyunca ihtiyaç olan yerde kullanılabilir.Soğuk zincir uygulamaları, eczane depoları, organ nakli araçları, kan merkezleri, pompa istasyonları ve bunun gibi hassas veri ölçüm sınırlarına sahip olan her yerde kullanıma uygundur. Datalogger bir anahtar aracılığı ile başlatılan bir cihazdır. Cihaz veri alınacak ortama yerleştirilir. Veri alma işlemi tamamlandığında bir kablo ya da kablosuz bağlantı aracılığı ile veya direkt olarak bilgisayara bağlanabilir. Böylece verilere hemen ulaşılabilir. Alınan veriler cihaza ait ara yüz programları sayesinde ya da farklı bir program aracılığı ile analiz edilir ve raporlanabilir.

Veri kaydedicilerin kullanıcılarına sunduğu iki önemli avantaj vardır. Uzak bir yerde ölçüm yapılması gerektiğinde geçmişte o bölgeye birini göndermek gerekirdi. Bu durumda hem zaman hem de masraf külfeti getirirdir. Veri kaydediciler sayesinde harcanan zaman ve masraftan tasarruf sağlanır. Aynı zamanda nakliye sırasında da herhangi bir yerde ölçüm yapmayı sağlar. Cihazın ek bir faydasından da bahsedilebilir. Datalogger sayesinde daha yüksek veri yoğunluğu sağlanabilir. Bir veri kaydedici, insan müdahalesi olmadan daha güvenli ölçümler alma becerisine sahiptir.

Datalogger Çeşitleri Nelerdir?

Veri kaydediciler birçok farklı çeşide sahiptir. Sensörlü tek kanallı cihazlardan, uzun saatler farklı sensörlerden veri elde eden çok kanallı veri kaydedicilere kadar birçok seçenek bulunur. Dataloggerlar; veri kaydı yazılımı, elde etme parametrelerini yapılandırma ve veri çıktılarını biçimlendirme imkanı sunması ile oldukça fazla tercih edilir. Gelişen teknolojiler sayesinde birçok datalogger da ortaya çıkmıştır. Ara yüz ile kişisel gürültü ölçer, voltaj akım ölçer, sıcaklık ölçer, iç mekan hava kalite ölçer, kuvvet ölçer gibi birçok alanda bu ürünlerden yararlanılabilir.

Datalogger Fiyatları

Dataloggerlar, gelişmiş teknolojiler ile üretilen cihazlardır. Datalogger fiyatları ürünlerin özelliklerine, kullanılan teknolojilere, kullanım alanlarına ve marka değerlerine göre değişiklik gösterir. Ürünler içinden seçim yaparken hangi alanda kullanacağınıza ve üründe kullanılan teknolojilere dikkat etmeniz gerekir. Her bir ürün kullanıldığı alanda en yüksek performansı sunması üzerine tasarlanır. Farklı markalar tarafından üretilen ürünlere TestCihaz üzerinden ulaşabilir datalogger fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.