Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Sıcak Hava İstasyonu Çeşitleri

Devrelerin, elektronik parçaların birbirine lehimlenmesi için kullanılan havyalar, elektronik devrelerle uğraşanlar tarafından kullanılan cihazlardır. Hava üflemeli havya ise standart havya modellerinden farklı, sıcak hava üfleyebilen elektronik ısı ayarlı cihazdır. Elektronik devre üreten alanlarda en çok kullanılan yardımcı ürünlerdendir. Aynı zamanda hobi olarak elektrik elektronik işiyle uğraşan kullanıcılar tarafından da tercih edilir. Küçük parçaları bir devre paneli üzerinden lehimle birbirine bağlamada kullanılan hayva modelleri, uygun ısı uygulandığında elektronik parçalara hiçbir zarar vermezler.

Sıcak hava üflemeli havya 100 ila 500 derece arasında ısı yayabilme özelliğine sahip ürünlerdir. Üflemeli havyalarda 250 ila 300 derece arasında sıcaklık kullanılması tavsiye edilir. Tüm havya modellerinde lehimlenecek bölgenin ve lehimin ısıtılması ile ilgili parçalar arasında istenen iletkenliğin oluşması sağlanır. Lehimin soğuması ile birlikte gerekli iletkenliğe ulaşılmış olur. Sıcak hava istasyonu, hızlı ısındığı için çalışmalar sırasında zaman tasarrufu sağlayan ürünlerdir. Aynı zamanda lehimleme sırasında ısı kaybı yaşanmasının da önüne geçer. Bunun için özel yalıtımlı gövdeye sahiptir.

Üflemeli Havyaların Özellikleri Nelerdir?

Sıcak havyalar genellikle 5 ila 300 watt arasında değişiklik gösteren çalışma aralığına sahiptir. Havyaların güçlerine göre kullanım alanları da değişiklik gösterir. 15 watt’a sahip olan sıcak hava istasyonu modelleri diyot, transistör gibi küçük parçaların lehimlenmesi için tercih edilen ürünlerdir. 30 watt’a sahip havya modelleri diyot ve transistörlerde kullanıldığı gibi direnç ve kondansatörlerde de kullanılır. 40 watt’a sahip olan havyalar, yüksek güçlü dirençler gösterir. 60 watt ve üstü modeller ise küçük terminallerde, kalın iletkenler ve büyük malzemelerde kullanılır.

Üflemeli lehim makinesi sap kısmı yalıtkan olması ile oldukça güvenli ve pratik ürünlerdir. Havyalarda ısının ortaya çıkması rezistans yardımı ile olur. Üflemeli havya olarak da adlandırılan modeller ısı ayarlı ve gerilim ayarlı kullanım özelliği sunar. Hız ve hava üfleme düzeneği doğru ayarlandığında istenen performansa ulaşabilen ürünler, düzenekler aracılığı ile havya ucundaki ısıyı sabit tutabilir.

Özellikle seri üretim yapan çalışma alanlarında güvenli çalışma ortamı oluşturmak için üflemeli havya istasyonundan yararlanılır. Televizyon, telefon gibi elektronik cihazların doğru çalışmasını sağlayan küçük devreler tüm elektronik aletlerin en önemli parçalarıdır. Elektronik cihazların içinde küçük büyük birçok elektronik elemana sahiptir. Her bir eleman ince metal ayaklara da sahiptir. Metal ayaklara bir elektrik devresi yerleştirilir ve ayak kısımları lehimlenir. Böylece elemanların birbirleriyle iletişimi sağlanır.

İletişim sağlayan yumuşak tel gibi bir parça olan sıcak hava lehim istasyonu ısıtıldığında ilgili parçalar devreye yerleştirilmiş olur.

Üflemeli Sıcak Hava Havya Çeşitleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte üflemeli havya çeşitlerinin operasyonel katkısı da büyük olmaya başlamıştır. Farklı elektronik elemanları devrelerde birbirine bağlamaya yarayan bugün kullandığımız pek çok elektronik cihazın ortaya çıkmasını sağlayan havalı havya, seri üretimlerde pratiklik ve güvenli kullanım sağlar. Temel amacı kaynaştırma ve birleştirme olan havyalar, lehimde büyük role sahiptir. Lehim, kalay ve kurşun alaşımından üretilen bir iletken olan ürünleri, belli bir ısıya maruz kalması ile eriyerek uygulandığı alanı kaplamasını sağlar. İnce bir tel olarak kullanılan lehim, havyadan gelen ısıya erime ile karşılık verir. Devre üzerindeki iletkenliğin oluşmasına katkı sağlayan ürünler, birçok özelliğe sahiptir.

Dijital göstergeli ve ısı ayarlı olarak tasarlanan modellerin havya ucu paslanmaz çelikten üretilmiştir. Sahip olduğu LCD dijital ekran ile sıcak havyaların ısı aralığını takip etmek çok daha kolay olur. Ayrıca 100 ila 500 derece arasında ayarlanabilir olabilen ve sıcaklığı kontrol etmeye yarayan özel termostat devresi olan modeller, avantajlı ürünlerdir. Dijital göstergeye sahip havalı lehim makinası, üzerinde yer alan butonlar aracılığı ile kullanıcı ihtiyacına göre sıcaklığın ayarlanmasını sağlar.

Profesyonel sıcak hava lehim tabancası yarı iletken malzemeleri lehimlemek için ideal özelliklere sahiptir. Bu tip cihazlarla lehimleme istasyonu kullanımına gerek kalmaz. Takıldığında hemen çalışmaya başlayan ürünler, kolay tutulabilen sapı, ayarlanabilen ısısıyla kullanımı kolay cihazlardır. İş alanlarında genellikle daha güçlü ve istasyonlu modeller kullanılır. Hobi amacıyla kullanan, küçük devreler ya da lehimle farklı metalleri birleştirmek isteyen kullanıcılar için dijital ürünlerin yanı sıra daha basit modeller de vardır.

Notebook ve telefon tamiratı ile uğraşan kişiler ve profesyonel olarak lehim yapanlar, 50 watt çıkışlı ürünleri tercih edebilir. Bu ürünler 150 C° ila 450 C° ısı aralığında çalışan havya modelleridir. Üflemeli havya setleri, işleme özel farklı uçlarla kullanıcıların işini kolaylaştırır. Farklı alanlara özel tasarlanmış sıcak hava lehim makinesi farklı elektronik elemanlarla çalışmak isteyenler için farklı seçenekler sunar. Sıcak hava akımıyla ısısı ayarlama özelliği sunan modeller farklı boyutlardaki havya uçları sayesinde devrelerdeki iletkenliği sağlar.

Sıcak Hava İstasyonu Fiyatları

Sıcak hava istasyonu fiyatları ürünlerin taşıdığı özelliklere ve kullanılan teknolojilere göre değişiklik gösterir. Ürünün marka değeri de fiyatı etkileyen diğer etkenlerdendir. Ürünler içinden seçim yapmadan önce ihtiyaçlarınızı doğru belirlemelisiniz. Kullanım alanı ve amacınıza göre ürünler arası fiyat karşılaştırması yapabilir, dilediğiniz ürünü seçebilirsiniz. Sıcak havya fiyatları modele göre değişiklik gösterir. Sıcak havya fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için TestCihaz üzerinden Xytronic, Weller markalarına ait ürünleri inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.