Sıralama seçin
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

DC Güç Kaynağı Çeşitleri

DC güç kaynağı, bir cihazın ihtiyacı olan gücü sağlamak üzere doğru akım veren güç kaynağı çeşididir. DC güç kaynağının en önemli görevi, yüke güç sağlamak için kaynaktan gelen elektriği doğru gerilim ve akıma dönüştürmeyi sağlamaktır. Programlanabilir DC güç kaynağı ile çıkış gerilimi ve akımında ayarlama yapılabilir.

Elektrik enerjisi, AC (alternatif akım) ve DC (doğru akım) olarak 2 şekilde iletilir. DC akım, sadece bir yönde (ileri) giden elektrik akışına sahiptir. AC akım ise iki yönde (ileri ve geri) elektrik akışına sahiptir. DC güç kaynağı, bir cihazın güce ulaşması için doğru akımı verir. DC güç kaynağının, yüke güç sağlamak üzere kaynaktan gelen elektriği doğru gerilim ve akıma dönüştürmek en önemli işlevidir.

Duvar prizlerinden alınan elektrik enerjisi, alternatif akım biçimindedir. Küçük elektronik cihazları çalıştırabilmek için ise bu enerjiyi doğru akıma çevirmek şarttır. DC güç kaynakları sayesinde alternatif akımı doğru akıma dönüştürülür ve herhangi bir elektronik cihazı çalıştırmaya yarar. Elektronik devreleri test yapabilmek için programlanabilir DC güç kaynaklarından yararlanılır.

Programlanabilir DC Güç Kaynağı Nelerden Oluşur?

DC güç kaynağı belli bileşenlerden oluşur. İçerisinde bir işlemci, AC/DC dönüştürücü, gerilim ve akım programlama devresi yer alan programlanabilir DC güç kaynaklarında gerilim ve akım geri okuma devresine de yer verilir. Bunlara ek olarak; aşırı akım ve gerilim, kısa devre korumasına sahip olan ürünler de vardır. DC güç kaynakları içinden seçim yaparken ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz gerekir.

DC Güç Kaynağı Çeşitleri Nedir?

Günümüzde yaşamımızın her alanında elektronik aletler kullanılıyor. İnsanların yaşamını kolaylaştıran elektrikli cihazların kullanımı için doğru güç kaynaklarına ihtiyaç vardır. Elektrik enerjisi ile çalışan bu cihazlar; ev, ofis, işyeri, inşaat gibi çeşitli alanlarda kullanılır.

DC güç kaynağı akımı tek yönde hareket eden bir akım çeşididir. Genel olarak elektrik enerjisi ile çalışan her çeşit cihaza doğru akım elektrik enerjisini sağlar. DC güç kaynağı, cihaza uygun elektrik akımını yaratmak için kaynaktan gelen elektriği doğru akıma çevirir.

DC güç kaynakları, her çeşit elektrikli cihazın bulunduğu alana uyum sağlar. Farklı volt özellikleriyle geniş bir kullanım alanına sahip olan ürünlerden 220 24 volt DC güç kaynağı çeşitleri, şehir elektrik şebekesinden gelen 220 voltluk elektrik enerjisini, 24 volt elektrik enerjisine çevirmede kullanılır. Ayarlanabilir DC güç kaynağı çeşitleri ile 16 volt, 12 volt gibi elektrik enerjisi elde edebilirsiniz.

Daha konforlu bir kullanım için DC güç kaynaklarının ayarlanabilir modelleri çok daha fazla tercih edilir. Evinizde kullanacağınız her çeşit elektronik cihaz için uygun olan elektrik enerjisine kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayan ürünlere TestCihaz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Programlanabilir DC Güç Kaynağı Nasıl Kullanılır?

Programlanabilir DC güç kaynağının üzerinde bazı yönlendirme noktaları yer alır. Bunlar içinde en önemlisi; elektrik bağlantıları için kırmızı (+) ve siyah (-) renkte işaretlenmiş bağlantı noktalarıdır. Elektrik yükünün, bu noktalara doğru şekilde bağlanması gerekir. Elektrik gücünün ayarlanmasında ön panelde yer alan tuş takımı ya da döner anahtardan yararlanılır. Bazı güç kaynakları, çıkış gerilimi ve akımını uzaktan kontrol etmeye yarayan ara yüzlere sahiptir. Bu ara yüzler  RS232, GPIB ve USB bilgisayar ara yüzleridir.

En İyi DC Güç kaynağı Markaları Nedir?

Elektronik endüstrisinde en çok tercih edilen yardımcı ürünlerden biri de DC güç kaynaklarıdır. Markalar tarafından farklı özelliklerde üretilen bu ürünler, kullanıcıların en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerdendir. TestCihaz güvencesi ile satın alabileceğiniz DC güç kaynakları GW instek, Uni-t, Rohde&Schwarz ve Yıldırım Elektronik markaları tarafından üretilir. Tüm bu markalara ait gelişmiş özelliklerle farklı akım, gerilim ve güç kapasitesine sahip cihazlar vardır.

Programlanabilir DC Güç Kaynağı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrik endüstrisinde oldukça fazla ihtiyaç duyulan ürünlerden olan DC Güç kaynakları fark özellikleri ile farklı alanlarda kullanıma uygundur. Programlanabilir DC güç kaynağı satın almadan önce ihtiyacınızı doğru belirlemelisiniz.

Cihazı seçmeden önce ilk olarak kanal sayısına karar vermeniz gerekir. Farklı gerilim ve akım ile çalışan birden fazla cihazın aynı anda çalıştırılması gerekebilir. Böyle bir durumda 2, 3 ya da 4 gibi farklı kanallı güç kaynaklarına ihtiyaç olur. Tek bir çıkışa ihtiyaç olacaksa 1 kanallı güç kaynakları içinden seçim yapabilirsiniz.

Ürün seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken farklı parametreler de vardır. Bunlar; gerilim, akım ve güç gibi çıkış değerleridir. Maksimum 36 V gerilim ve 16 A akıma ihtiyacınız varsa, 0-40 V gerilim aralığı, 0-25 A akım aralığı beklentilerinizi karşılar. Çok kanallı DC güç kaynakları farklı özelliklere sahip olabilir. Bunlar; çıkış gerilimi ve akımını artırmak üzere seri ya da paralel bağlantı özellikleri olarak söylenebilir. Yük ve hat regülasyonu, çözünürlük ve doğruluk değerleri de DC güç kaynaklarının diğer önemli özellikleri içinde yer alır.

DC Güç Kaynağı Fiyatları

DC güç kaynağı fiyatı üzerinde birçok unsur etkilidir. Ürünlerin özellikleri kullanılan teknolojiler, marka değeri gibi unsurlar fiyatları doğrudan etkiler. DC güç kaynağının çıkış sayısı, akım ve gerilim aralığı cihazlarda farklı fiyatlar ortaya çıkmasında etkendir. Bunlara ek olarak; cihazların maksimum gücü, bağlantı terminalleri, maliyeti de satış fiyatı üzerinde belirleyici unsurlardır. Bir ya da iki kanallı temel DC güç kaynakları daha profesyonel cihazlara göre biraz daha uygun fiyatlıdır.

Cep telefonları, el fenerleri, LED aydınlatma armatürleri, güvenlik kameraları ve elektrikli arabalar doğru akımla beslenen elektronik aksamlı ürünlerdir. Bu cihazların geliştirilmesi, test edilmesi ve tamir edilmesi sırasında programlanabilir DC güç kaynakları kullanılır. Dolayısı ile bu cihazlar geliştirilirken son teknolojilerden yararlanılır. TestCihaz üzerinden DC güç kaynağı markaları, özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını okuyabilir, ürün fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.