Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

AC Güç Kaynağı Çeşitleri

Güç kaynağı elektronik cihazların çalışmasını sağlayan gelişmiş güç cihazlarıdır. Elektrik enerjisi, birincil enerji kaynaklarından elde edilen bir enerjidir. Güç kaynağı ise bu enerjiyi belirli bir gerilim ve akım seviyesinde bir elektronik cihaza aktarmak amacı ile kullanılır. Günlük yaşamın kesintisiz devam etmesinde önemli rolü olan güç kaynağı iki farklı çeşide sahiptir. Bunlar; AC güç kaynağı ve DC Güç kaynağıdır. AC güç kaynağı, elektrik şebekesinden gelen dalgalı bir akımı düzenler. Bunu istenen gerilim ve frekansta sağlayarak elektronik cihazların çalışmasını sağlar.

Güç kaynağı, bilgisayar donanımlarının çalışması için elektrik enerjisinin dengeli şekilde dağıtılmasını sağlayan önemli bir cihazdır. Güç kaynaklarının kullanım alanı da oldukça geniştir. Evler, ofisler, endüstriyel tesisler, hastaneler başta olmak üzere iletişim sistemlerinde ve birçok elektronik cihazda güç kaynakları kullanılır. Günümüzde en çok kullanılan elektronik cihazlarından olan bilgisayarlar, televizyonlar, cep telefonları, tabletler ve ev aletleri güç kaynakları olmadan çalışamaz.

AC Güç Kaynağı Nedir?

AC Güç kaynağı, elektrik yükünün ileri geri olacak şekilde aktığı akım türüdür. Bu durum da zamanın yarısında akım pozitif iken zamanın yarısında negatiftir. Alternatif akımların üretilmesinde buhar türbinleri, yel değirmenleri ve yanmalı motorlar rol oynar. Ayrıca taşınabilir pil yedeklerindeki ya da pil jeneratörlerindeki invertör gibi doğrultucu bileşenler vasıtasıyla da DC'den alternatif akım sağlamak mümkündür. AC'nin sürekli değişen bir polariteye sahiptir. AC güç kaynağı evlerde, fabrikalarda ve diğer sanayi kuruluşlarında uzun mesafeli güç aktarımları ve yüksek güç uygulamaları için ideal bir kullanım sunar.

AC Güç Kaynağı Nasıl Çalışır?

Alternatif akım (AC) gücü, elektrik prizlerinden çıkan standart elektrik akımıdır. Periyodik bir yön değişikliğine sahip olan bir şarj akışı olarak ifade edilir. AC güç kaynağının akım akışı, elektronlar nedeni ile pozitif ve negatif arasında değişiklik gösterir. AC elektrik akımları, pozitif (yukarı) ya da negatif (aşağı) yönde hareket eden bu elektronların akışından aktarılır. Bu duruma da sinüzoidal AC dalgası denir. Bu dalga ise enerji santrallerinde yer alan alternatörlerin AC gücü oluşturması ile ortaya çıkar.

AC gücü, alternatörlerin manyetik bir alan içinde bir tel döngü döndürmesi ile oluşan bir güç kaynağıdır. Alternatif akım dalgaları, tel döngünün farklı manyetik polariteye sahip alanlara hareket etmesi sonucu meydana gelir. Bu dalgaya benzer hareket, AC gücünün DC gücünden daha uzağa gidebileceğini gösterir. Bu durum da tüketicilere elektrik prizleri aracılığıyla güç sağlayan önemli bir avantajdır.

AC Güç Kaynağı Nerelerde Kullanılır?

Güç kaynağı, sadece elektronik cihazlarda değil, yaşamımızda pek çok alanda en büyük yardımcımızdır. Çoğumuz güç kaynağını yalnız bilgisayarlarımızla ilişkilendirsek de aslında bu kullanışlı alet birçok farklı alanda bizlere kolaylık sağlar. Özellikle araçlarda güç kaynağı büyük öneme sahiptir. Arabalarda güç kaynağı, aküdür. Bu aküler sayesinde araçlar hareket edebilir.  Bunun dışında, acil durumlarda da güç kaynakları hayat kurtarıcıdır. Elektrik kesintisi yaşadığımızda ya da doğal afetlerde, taşınabilir güç kaynakları sayesinde iletişimimizi sürdürebiliriz. AC güç kaynakları başta evler ve fabrikalar olmak üzere birçok alanda olmazsa olmazlardandır.

AC Güç Kaynağı Çeşitleri

AC güç kaynağı farklı markalar tarafından üretilen gelişmiş ürünlerden oluşur. TestCihaz üzerinden satın alabileceğiniz GE İnstek tarafından üretilen birbirinden kaliteli AC güç kaynaklarına ulaşabilirsiniz. GW İnstek markasının ASR 3300 AC-DC Ayarlanabilir Güç kaynağı, ASR-2050 Programlanabilir AC güç kaynağı, APS-7050 Programlanabilir AC güç kaynağı, ASR-2100 Programlanabilir AC güç kaynağı, APS-7100 Programlanabilir AC güç kaynağı en çok tercih edilen ürünler içinde yer alır.

AC Güç Kaynağı Fiyatları

Güç kaynakları uygun fiyatlı, yüksek verimliliğe sahip olan sistemlerdir. Kullanım süresi boyunca kesintisiz enerji akımı sağlayan AC güç kaynakları farklı markalar tarafından farklı özelliklerle üretilir. GW Instek güç kaynakları sektörün en iyileri arasında yer alır. Siz de tercihinizi AC güç kaynaklarından yana kullanarak enerji verimliliğinde kalite ve güvene ulaşabilirsiniz.

Kaliteli bir güç kaynağından bahsedebilmek için gerilim aralığının genişliğine dikkat etmek gerekir. Dolayısı ile gerilim aralığı genişlikleri fiyatları etkileyen unsurlardandır. Voltaj düşüşlerini tolere etmek için geniş gerilim aralığına sahip cihazlar kullanılmalıdır.

Güç kaynağı üzerinde güç dağılımının yapılması ve güvenliğin artırılması gerekir. Elektrik ve elektronik sistemlerde yapılan çalışmalar uzmanlık gerektirir. Güvenilir servis hizmetleri ile güç kaynağı kurulumu yapılabilir. AC güç kaynakları içinden beklentinize uygun ürünü satın almak için Testcihaz.com'u ziyaret edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.